ucitelka

Slovenská komora učiteľov

logoskuje mimovládna nezisková, nepolitická stavovská a profesijná organizácia pôsobiaca na území SR v zmysle zákona 83/1990 Zb. z. o združovaní občanov.

Komora združuje učiteľov / pedagogický a odborný zamestnanec/a sympatizantov učiteľskej profesie v Slovenskej republike, podporuje ich záujmy a ochraňuje ich stavovskú česť, podieľa sa na utváraní podmienok a zvyšovaní odbornej úrovne v rezorte školstva. Komora spoluvytvára podmienky na zlepšenie školského prostredia detí a mládeže Slovenskej republiky. Chráni a rozvíja slobodný výkon povolania učiteľa, ktorý má zásadný spoločenský význam a je v záujme celej spoločnosti.

Príhovor prezidentky SKU

Archív článkov

Stránkovanie
1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 [26] 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38

Po diskusii alebo o čarovnom slovíčku "môže"

po-diskusii-alebo-o-carovnom-slovicku-moze

S odstupom času by bolo namieste napísať vlastné hodnotenie diskusnej relácie Večer na tému… zo 6. 9. 2011, ktorej som mal tú česť sa zúčastniť. O okolnostiach okolo celej relácie a mojej cesty do Bratislavy trošku s nadhľadom píšem na svojom osobnom blogu. Ale treba sebakriticky popísať vlastné vystúpenie ako objasniť i prečo bolo podľa mňa povedané to, čo bolo povedané.

Prejsť na celý článok

Mojim milým učiteľom (a hlavne tomu najmilšiemu)

mojim-milym-ucitelom-a-hlavne-tomu-najmilsiemu

Prinášame Vám list, ktorý na sociálnej sieti zverejnila kolegyňa D. Brašenová a ktorého autorom je jej manžel. Mňa osobne zasiahol svojimi odkazmi na tvorbu Radošínskeho naivného divadla, ktorého človečinu tak všetci máme radi. Preto čítajte a zamyslite sa!

Prejsť na celý článok

Diskusia s ministrom

diskusia-s-ministrom

Ako ste už na sociálnych sietiach postrehli, tak sa v utorok 6. 9. 2011 o 22.00 na STV 2 uskutoční diskusná relácia „Večer na tému“, kde prijali pozvanie: E. Jurzyca – minister školstva, J. Mikolaj – ex-minister školstva a poslanec NR SR, Zuzana Zimenová – analytička Konzervatívneho inštitútu M. R. Štefánika a moja maličkosť. Už som v poznámke uviedol okruhy otázok tak ako mi boli poslané (nemám dôvod si ich vymýšľať) aj preto, že cez sociálne siete sa informácie šíria rýchlejšie a cez komentáre sa toho človek viac dozvie. Ale aby to bolo oficiálnejšie (i keď ma už predbehli iní) uvádzam ich na oficiálnom webovom sídle SKU.

Prejsť na celý článok

O novinároch a troch dňoch

o-novinaroch-a-troch-dnoch

Priznám sa, že neprináleží práve mne hodnotiť „Tri dni bledomodrej stužky“, ktoré prebiehali 30. 8. – 1. 9. 2011 po slovenských mestách. Ale napriek tomu si dovolím uviesť jeden príbeh a krátke zamyslenie nad úlohou médií, ktoré viedli k veľkolepým titulkom o fiasku a krachu celej akcie.

Prejsť na celý článok

Prečo podporujem petíciu...

preco-podporujem-peticiu

Prečo podporujem petíciu ja:

· Nechcem byť LEN učiteľom, chcem byť UČITEĽOM, ktorý má v spoločnosti určité postavenie a tomu zodpovedajúce finančné ohodnotenie.

· Chcem učiť ešte lepšie a už ma nebaví počúvať: „Ešte nemôžeš mať interaktívnu tabuľu, lebo sme minuli veľa za tonery,“ „Strecha nám padá na hlavu, musíme najprv dať opraviť tú.“ Veď chcem tak veľa? Interaktívnu tabuľu a wifi v triede, kde učím 2 spojené ročníky? V 21. storočí?

· Vedomosti našich detí sú devízou tohto štátu, a preto ma hnevá, ak sa s nimi hazarduje (normatívy ⇒ klesajúca úroveň škôl, nedomyslené a uponáhľané reformy…)

· Unavuje ma strácať čas zbytočným a nezmyselným papierovaním, škrtaním, vypisovaním správ… Od prírody som praktik a moje vnútro sa prieči nelogickým veciam.

· Myslím si, že by sa dali veci robiť lepšie, ak by vláda načúvala učiteľom z praxe. Čo tak zamestnať namiesto jedného poradcu „poradenský tím“ zložený z učiteľov rôznych stupňov? Určite by to zvládli aj piati za honorár jedného a mnohé veci by vyzerali inak, počnúc integráciou žiakov až po Testovanie 9.

· Chcem mať možnosť dôstojne odísť do dôchodku, keď už budem cítiť, že svoju prácu nie som schopná vykonávať dostatočne dobre. Pri súčasnom trende začleňovania žiakov s poruchami správania, ktorých pribúda, je predpoklad, že ako 65-ročná už neustrážim triedu hyperaktívnych prvákov (alebo je práca uniformovaného úradníka náročnejšia ako moja?!?)

Čo ma teší a z čoho som smutná:

· Teší ma, že sa učitelia mobilizujú a že petícia nás mnohých spojila. Vďaka, Ľudo.

· Neteší ma, že ju mnohí vnímajú ako „petíciu za zvýšenie platu“. Neteší ma, že práve toto, „zvýšenie platu“, dokázalo spojiť veľkú časť učiteľov – je to dôkaz, že mnohým nezáleží na osude a kvalite školstva ako takej. (Napokon, koľkí sa zapojili do pripomienkovania zákonov či debyrokratizácie? ) Pre týchto učiteľov mám odkaz – vyššia mzda nie je zárukou kvality školstva (ani učiteľov samotných ) a tam hore to vedia. Preto musíme žiadať viac. Aj sami od seba.

· Teší ma, že stále viac a viac z nás sa odváži ozvať nahlas a vie sa obhájiť. Každý, kto chodil do školy, si myslí, že učiť vie, a preto si na učiteľov dovoľuje. Zabúda sa však na to, že práve vďaka tomu, že chodili do školy, sú mnohí tam, kde sú.

Neteší ma, že mnohí z nás si naďalej nevedia obhájiť svoju pravdu, svoju prácu pred verejnosťou a rodičmi. Neteší ma, že v mnohých prípadoch je to preto, že sa nás vedenie nezastane. Často je pre vedenie žiak (= peniaze) viac ako učiteľ. Nemali by sme zabúdať, že aj vedenie má obmedzené volebné obdobie…

Svedectvá o troch dňoch bledomodrej stužky

svedectva-o-troch-dnoch-bledomodrej-stuzky

Po slovenských mestách práve prebieha akcia Tri dni bledomodrej stužky, kedy všetci ochotní aktivisti zbierajú medzi ľuďmi v uliciach a diskutujú o petícii za zvýšenie finančných prostriedkov na platy pracovníkov školstva. Dva dni sa podpisy zbierajú vo vašich mestách a posledný tretí 1. 9. 2011 vo vašom krajskom meste. Radi uvítame vo vašich komentárov postrehy, zážitky, reakcie ľudí tak ako si môžete prečítať v článku od p. D. Kolevovej a S. Kalakayovej.

Prejsť na celý článok

Základné a stredné školy sa môžu zapojiť do súťaže o najlepšiu internetovú stránku školy

zakladne-a-stredne-skoly-sa-mozu-zapojit-do-sutaze-o-najlepsiu-internetovu-stranku-skoly

Ústav informácií a prognóz školstva (ÚIPŠ) vyhlásil súťaž o najlepšiu internetovú stránku školy. Súťaž má dve kategórie, osobitne pre základné a stredné školy. Cieľom súťaže je motivovať školy v transparentnom informovaní rodičov, žiakov i širšej verejnosti o podstatných okolnostiach svojej činnosti prostredníctvom internetu.

Prejsť na celý článok

Debyrokratizácia školstva pokračuje spustením Rezortného informačného systému

debyrokratizacia-skolstva-pokracuje-spustenim-rezortneho-informacneho-systemu

 

Ústav informácií a prognóz školstva (UIPŠ) spúšťa projekt Rezortného informačného systému (RIS), ktorý má zjednodušiť a urýchliť štatistické vykazovanie v rezorte školstva, a tak znížiť množstvo admi­nistratívy s tým spojenej. Oprávnenými užívateľmi systému budú centrálne orgány rezortu školstva, zriaďovatelia škôl, samosprávy, školy a školské zariadenia. Začiatok pilotnej prevádzky infor­mačného systému je naplánovaný na september 2011.

 

Prejsť na celý článok

Stránkovanie
1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 [26] 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38

Pre Vás pripravil Mgr. Miroslav Sopko