ucitelka

Slovenská komora učiteľov

logoskuje mimovládna nezisková, nepolitická stavovská a profesijná organizácia pôsobiaca na území SR v zmysle zákona 83/1990 Zb. z. o združovaní občanov.

Komora združuje učiteľov / pedagogický a odborný zamestnanec/a sympatizantov učiteľskej profesie v Slovenskej republike, podporuje ich záujmy a ochraňuje ich stavovskú česť, podieľa sa na utváraní podmienok a zvyšovaní odbornej úrovne v rezorte školstva. Komora spoluvytvára podmienky na zlepšenie školského prostredia detí a mládeže Slovenskej republiky. Chráni a rozvíja slobodný výkon povolania učiteľa, ktorý má zásadný spoločenský význam a je v záujme celej spoločnosti.

Príhovor prezidentky SKU

Archív článkov

Stránkovanie
1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 [32] 33 34 35 36 37 38

Paradoxy spoločenského statusu učiteľa v súčasnosti

paradoxy-spolocenskeho-statusu-ucitela-v-sucasnosti

(Naše deti si zaslúžia vážených a hodnotných učiteľov)

Som si vedomá, že ide o tému, ktorej hodno venovať jeden celý seminár alebo konferenciu. Prečo napriek tomu si trúfam sa tejto pálčivej témy dotknúť iba jedným príspevkom? Lebo v téme Vzdelávanie v Európe 2007 nemôže chýbať kvôli celostnosti pohľadu. Aby som postupovala korektne, vyriešila som si to pre seba tak, že môj príspevok formulujem ako výzvu k otvoreniu spoločenskej diskusie na túto tému – s odvahou viery, že tá diskusia vznikne a prinesie plody.

 

Prejsť na celý článok

Viac voľnosti a inteligentnej podpory

viac-volnosti-a-inteligentnej-podpory

Čo potrebuje základné a stredné školstvo na Slovensku? Prinášame Vám text zo stránky Aktívne školy o potrebách našich škôl pre naštartovanie skutočnej reformy. K textu výzvy sa môžete pridať po zadaní svojich kontaktných údajov na danielbuto­ra(zavináč)fas­tmail.fm.

Prejsť na celý článok

Konferencia Učíme pre život 2011

konferencia-ucime-pre-zivot-2011

Pozývame vás na celoslovenskú konferenciu Učíme pre život 2011, ktorá bude v Poprade 18. – 20. marca 2011 v priestoroch Hotela Satel.

Prejsť na celý článok

Diana Laufenberg: Ako sa učiť? Z chýb.

diana-laufenberg-ako-sa-ucit-z-chyb

Diana Laufenberg hovorí o troch prekvapujúcich veciach, ktoré sa ona naučila o učení – vrátane kľúčového pohľadu na učenie sa z chýb…pred spustením videa si môžete zapnúť slovenské titulky cez voľbu Subtitles.

Prejsť na celý článok

Ako si môžu pedagogickí pracovníci na dôchodku zvýšiť čistý príjem

ako-si-mozu-pedagogicki-pracovnici-na-dochodku-zvysit-cisty-prijem

Ako si môžu pedagogickí pracovníci na dôchodku zvýšiť čistý príjem?
Možnosť vrátenia dane z príjmu z práce na dohodu a z úrokov pre seniorov.

Prejsť na celý článok

Ponuka právnej ochrany

ponuka-pravnej-ochrany

Na Valnom zhromaždení 3. decembra 2010 v Bratislave odznelo okrem iného i vystúpenie PhDr. Evy Vondrákovovej k právnej ochrane učiteľa. Prítomným bol predstavený produkt poistenia právnej ochrany pre Slovenskú komoru učiteľov.

Prejsť na celý článok

Prečo žiakom nemá kto písať učebnice?

preco-ziakom-nema-kto-pisat-ucebnice

Záverom roka 2010 bola zverejnená viacerými médiami správa o tom, že Slovensko stále zápasí s nedostatkom autorov učebníc predovšetkým pre školákov základných a stredných škôl. Pomôcť vyriešiť situáciu by malo presne neurčené otvorenie trhu, pričom v správach nebola ani zmienka o tom, prečo v našom školstve nie je prílišný záujem o tvorivú duševnú činnosť v podobe písania odbornej literatúry.

Slovensko dlhodobo deklaruje podporu vzdelanostnej ekonomiky. K nej bezprostredne patrí aj dostatok učebníc pre školy. Nízky záujem o publikačnú činnosť sa sústreďuje predovšetkým na základné a stredné školy, vysoké školy tento problém majú vyriešený povinnosťou každého gestora predmetu pokryť obsah výučby adekvátnou odbornou literatúrou, najmä z vlastnej tvorby. Školy za týmto účelom majú obvykle zriadené aj vlastné vydavateľstvá. Z charakteru práce pedagóga základnej a strednej školy ako aj platných postupov vyplýva, že sa musí spoliehať na knižné tituly schválené a vydané mimo kompetencie príslušnej školy. 

Prejsť na celý článok

Pozdrav k sviatkom

pozdrav-k-sviatkom

Ak láska topí ľad, čo pani Zima vyčarila,
ak dá človek viac, čo v sebe skrýva,
ak vládne všade ticho a počuť len praskať mráz,
padajúce vločky a v detských očiach je vidieť jas,
tak prišla doba, keď každý pre každého má pár prívetivých viet,
veď nad čaro Vianoc nič krajšieho niet!

Praje Slovenská komora učiteľov

 

Prejsť na celý článok

Stránkovanie
1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 [32] 33 34 35 36 37 38

Pre Vás pripravil Mgr. Miroslav Sopko