ucitelka

Slovenská komora učiteľov

logoskuje mimovládna nezisková, nepolitická stavovská a profesijná organizácia pôsobiaca na území SR v zmysle zákona 83/1990 Zb. z. o združovaní občanov.

Komora združuje učiteľov / pedagogický a odborný zamestnanec/a sympatizantov učiteľskej profesie v Slovenskej republike, podporuje ich záujmy a ochraňuje ich stavovskú česť, podieľa sa na utváraní podmienok a zvyšovaní odbornej úrovne v rezorte školstva. Komora spoluvytvára podmienky na zlepšenie školského prostredia detí a mládeže Slovenskej republiky. Chráni a rozvíja slobodný výkon povolania učiteľa, ktorý má zásadný spoločenský význam a je v záujme celej spoločnosti.

Príhovor prezidentky SKU

Plánujem, lebo som učiteľ/ka

Plánujem, lebo som učiteľ/ka

Je večer, pozerám von oknom a premýšľam, čo s načatým večerom. Mnohí poznáte ten pocit nerozhodnosti, ale pod vplyvom súčasného obdobia vytvárania plánov v škole rozmýšľam, že čo naplánujem doma. A z toho naplánovania vznikol tento príspevok. 

Veď plánovanie je ozaj dôležité, a sama seba sa spytujem, je treba riešiť vôbec byrokraciu v školstve, keď treba plánovať? Básnická otázka, správne nastolená, i keď nie som básnik, odpovedám - treba riešiť byrokraciu v školstve, ale aj treba plánovať. Lebo...

M. Zelina (1997)  chápe úlohu časovo - tematických plánov, aj ako možných indikátorov toho, koľko učiteľ naučil žiakov, koľko naučila škola za jeden školský rok, polrok a pod. Pri tomto kritériu hodnotenia vzdelávania sa sleduje tiež to, či je učiteľ v súlade s časovo - tematickými  plánmi, či rovnomerne preberá učivo, či nepredbieha alebo  naopak nezaostáva.             

Podstatou plánovacej činnosti je rozhodovanie učiteľa o voľbe, výbere jednej možnosti z viacerých alternatív. Rozhodovanie je príznakom vôle (chcem plánovať), slobody (môžem plánovať), ale aj zodpovednosti (zodpovedám za svoje plánovanie). Ak je učiteľ postavený len pred jedinú možnosť ako sa rozhodnúť,  nemôžeme hovoriť ani o slobode  ani zodpovednosti, pretože situácia (alebo niekto iný) rozhodol za nás. V takomto  prípade nie je možné hovoriť ani o profesionalite učiteľa. Čím viac informácií má učiteľ, čím efektívnejšie ich dokáže pri plánovaní použiť, tým väčší je predpoklad, že nájde a uplatní optimálne riešenie.       

Časovo - tematické plánovanie je jednou z najnáročnejších  projekčných činností učiteľa, pretože v čase jeho tvorby ešte nepozná  všetky podmienky, ktoré ovplyvňujú premenlivú pedagogickú situáciu. Učiteľ sa rozhoduje na základe neúplných informácií a vie, že je veľmi pravdepodobné, že bude časovo - tematický plán v priebehu školského roka ešte neraz upravovať (zloženie príslušnej triedy, korekcie cieľov výučby, rozšírenie základného učiva).  

Súhlasím, že kvalitne postavený plán je východiskom pre úspešný  výsledok, ale taktiež nie je spasiteľný a často sa stáva formálnou povinnosťou. Jeden z dôvodov nechuti písať plány je preplánovanie,  existencia mnohých iných plánov, ktoré treba v priebehu roka tiež dopĺňať , meniť, prehodnocovať, písať priebežné a konečné správy.  Pokúsim sa ich vymenovať: plán práce školy, plán enviromentálnej výchovy, plán výchovy k manželstvu a k rodičovstvu, plán ochrany práv a slobôd, plán dopravnej výchovy, plán boja proti obezite, plán účelových cvičení, plán prevencie proti šikanovaniu, plán zdravej výživy, plán triedneho učiteľa, plán exkurzií a vychádzok, plán výchovného poradenstva, plán riešenia výchovných problémov, plán telovýchovných a športových akcií, plán projektovej činnosti, plán predmetových komisií, plán BOP a PO , plán porád, zasadnutí gremiálnej rady, plán pedagogických rád, plán výchovného poradcu, plán koordinátora prevencie drogových závislostí plán školského psychológa, plán školského špeciálneho pedagóga, plán sociálneho pedagóga ..... Zabudla som nejaké plány?

V hlave mi víria myšlienky o malých školách, malotriedkach. Z realizácie súčasného plánovania musia vykazovať najlepšie výsledky. Tým výsledkom je centralizácia plánov v malom priestore. Dátum pridaniaPondelok, 30. August, 2010 @06:58
Autoradmin
Kategórie
Nálepky,
Komentované10x
Prečítané6 694x
Hodnotenie článku90% (9x)

Podobné články

Súbežné články

Opiner Friends Digg del.icio.us Live Google Technorati Spurl Vybrali.sme.sk Mojelinky.sk Vytlačiť túto stránku Odoslať emailom


Komentáre

jklus napísal:

Pri uvedenom množstve plánov treba azda doplniť: Plán plánov.

Palatinusová napísal:

„V hlave mi víria myšlienky o malých školách, malotriedkach. Z realizácie súčasného plánovania musia vykazovať najlepšie výsledky. Tým výsledkom je centralizácia plánov v malom priestore.“

No na nasich malotriedkach je v tomto pripade zaujimave i to, ze vsetky tie plany na velkej skole robi /aspon si myslim/ pomerne velka skupina ludi. U nas vsetko – plany, vykazy, tabulky…zvladaju cca 2 ludia, popri svojej odbornej pedagogickej praci.

admin napísal:

Odpoveď pre Palatinusová:
Manželka učila na takej škole a viem o čom píšete – klobúk dole pred Vami ;-)

ktosi napísal:

zabudli ste napisat, v com je skutocna pricina: co najviac na ucitelov nalozit,aby stratili orientaciu, schopnost planovat – teda sposobovat co najvacsi chaos…a tak so vsetkymi manipulovat

hup napísal:

Odpoveď pre ktosi:
Skutočná príčina je zaťažiť učiteľa
čo najviac, aby nemal čas, ani pomyslenie
na „hlúposti“ typu plat, pracovné podmienky, chuť učiť,.......

Cyril Šebo napísal:

Odpoveď pre hup:
Ak sa veci majú takto, ak celá táto byrokratická mašinéria používa školstvo len pre odôvodnenie svojej existencie, potom najrýchlejším riešením bude kvalitné súkromné školstvo.

Želám mu čo najrýchlejší zrod. To štátne asi nevyhnutne bude nasledovať úpadkový americký model, kým sa začne odrážať odo dna.
Cyril Šebo,
učiteľ

hup napísal:

Odpoveď pre Cyril Šebo:
Už včera bolo neskoro!

Van napísal:

A ešte plán päťročného rozvoja školstva SR vypracovaný spolupracovníkmi ŠtB, ináč ctihodnými spoluautormi Milénia – veľkým radcom Mikolaja a jeho zákona č.317 – Zelinom a Turekom, plán kontinuálneho zvyšovania životnej úrovne občanov krajiny… Ale vážne: – napr.mesačný plán aktivít úsekov, plán kontinuálneho vzdelávania pedagógov školy, idividuálny plán celoživotného vzdelávania konkrétneho pedagóga, plán kontrolnej a hospitačnej činnosti vedúceho konkrétnej predmetovej komisie či metodického združenia a pod. A to tvrdíme, že plánovanie je reliktom komunizmu. Nuž ale školstvo je aj tak socialistické a preto sa niet čomu čudovať. Reálna diferenciácian napr. podľa reálne zdokumentovaného celoživotného vzdelávania podporeného osvedčeniami, diplomami, záverečnými skúškami pred komisiami v malom školstve nikdy nebude. Hlavne, že spomenutí Mikolaj, Turek či Zelina desaťročia brali prachy za docentúry a neskôr profesúry, paradoxne tiež v rámci svojho celoživotného vzdelávania, avšak na akademickej pôde ako vysokoškolskí učitelia. Nás – učiteľov malého školstva a našu celoživotnú profejiovú kariéru bezostyšne anulovali a potopili prijatou dikciou zákona č.317. Skutoční kolegovia, no na slovenský jánošíkovský spôsob.

miro napísal:

Plánujem

N E I N K A S O V A Ť

od rodičov peniaze pre ZRPš – som UčITEľ/KA, nie člen ZRPŠ…

http://www.skolskyportal.sk/…y/mirobronis

Greta napísal:

dobrý deń, prosím vás ak je to možné o kontakt na vás, rada by som sa poradila ohľadne plánovania, nakoľko píšem diplomovú prácu a nemôžem zohnať potrebnú literatúru Ďakujem

Vyjadri sa aj ty!

Polia s hviezdičkou sú povinné pre pridanie príspevku.

Vaše meno*


Váš email

Nezobrazuje sa, Gravatar povolený

Váš web


Antispam ochrana*

Text príspevku*

Pre Vás pripravil Mgr. Miroslav Sopko