ucitelka

Slovenská komora učiteľov

logoskuje mimovládna nezisková, nepolitická stavovská a profesijná organizácia pôsobiaca na území SR v zmysle zákona 83/1990 Zb. z. o združovaní občanov.

Komora združuje učiteľov / pedagogický a odborný zamestnanec/a sympatizantov učiteľskej profesie v Slovenskej republike, podporuje ich záujmy a ochraňuje ich stavovskú česť, podieľa sa na utváraní podmienok a zvyšovaní odbornej úrovne v rezorte školstva. Komora spoluvytvára podmienky na zlepšenie školského prostredia detí a mládeže Slovenskej republiky. Chráni a rozvíja slobodný výkon povolania učiteľa, ktorý má zásadný spoločenský význam a je v záujme celej spoločnosti.

Príhovor prezidentky SKU

Príhovor k začiatku školského roka

Príhovor k začiatku školského roka

Vážená učiteľská obec,

keby boli Vianoce, tak by ste si pod stromčekom našli darčeky, veď to je čas obdarúvania darčekmi. Hoci neoslavujeme Vianoce, predsa je čas dôstojný, a tým
je začiatok školského roka.

 

Pre mnohých z nás je september synonymom končiaceho sa leta a začiatkom nových školských povinností. 1. september je dňom začiatku školského roka a zároveň dňom mimoriadne slávnostným. Prvého septembra 1992 bola prijatá Ústava Slovenskej republiky, najvyšší zákon suverénneho nezávislého štátu.

Zvláštna symbolika a zhoda, Ústava a začiatok školského roka. Čo je prienikom týchto okolností? Zakotvené právo na vzdelanie, ktoré sprostredkúva škola prostredníctvom svojich učiteľov.

Začiatok školského roka je významným dôvodom na to, aby sme spoločne začali prácu, ktorá má zmysel a bez ktorej by sa celá naša spoločnosť nemohla hýbať dopredu. Dnešný začiatok školského roka je obohatený o jeden darček, a tým je stavovská a profesijná organizácia, ktorá sa stane oporným pilierom vo vašej namáhavej a zložitej práci. Ambíciou SKU bude podporovať záujmy pedagogických a odborných zamestnancov, ochraňovať ich stavovskú česť, podieľať sa na utváraní podmienok a zvyšovaní odbornej úrovne v rezorte školstva.

Vážené kolegyne, kolegovia, schopnosť učiteľov dennodenne odovzdávať svoje odborné, profesijné dispozície, svoje myšlienky ďalším, svoj talent tvoriť a byť tvorivým facilitátorom svojich zverencov, svojím prístupom motivovať, podporiť, naučiť a stráviť čas so svojimi žiakmi a študentmi je devízou, ktorá si jednoznačne zaslúži akt úcty žiakov, študentov, rodičov, verejnosti, ale i nadriadených orgánov.

Milí učitelia, kolegovia, želáme vám veľa zdravia, tvorivých síl, pracovného elánu, aby ste sa spolu so svojimi žiakmi po celý školský rok tešili z úspechov a
pokrokov, ktoré sa vám podarilo dosiahnuť. Želáme vám, aby vás vaši žiaci rešpektovali, vážili si vás, mali vás radi. To sú tie pocity, pre ktoré každodenne predstupujeme pred svojich žiakov a sadáme si za školskú katedru znova a znova.

Naším hlbokým želaním je pozdvihnúť profesiu učiteľa na dôstojný piedestál jej dôležitej vážnosti a spoločenskej významnosti, akou učiteľstvo ako poslanie je.


S úctou


Správna rada

Slovenskej komory učiteľov

 

 

 Dátum pridaniaStreda, 01. September, 2010 @00:00
Autoradmin
Kategórie
Nálepky, ,
Komentované0x
Prečítané9 002x
Hodnotenie článku100% (5x)

Podobné články

Súbežné články

Opiner Friends Digg del.icio.us Live Google Technorati Spurl Vybrali.sme.sk Mojelinky.sk Vytlačiť túto stránku Odoslať emailom


Komentáre

Zatiaľ neboli pridané žiadné príspevky!

Vyjadri sa aj ty!

Polia s hviezdičkou sú povinné pre pridanie príspevku.

Vaše meno*


Váš email

Nezobrazuje sa, Gravatar povolený

Váš web


Antispam ochrana*

Text príspevku*

Pre Vás pripravil Mgr. Miroslav Sopko