ucitelka

Slovenská komora učiteľov

logoskuje mimovládna nezisková, nepolitická stavovská a profesijná organizácia pôsobiaca na území SR v zmysle zákona 83/1990 Zb. z. o združovaní občanov.

Komora združuje učiteľov / pedagogický a odborný zamestnanec/a sympatizantov učiteľskej profesie v Slovenskej republike, podporuje ich záujmy a ochraňuje ich stavovskú česť, podieľa sa na utváraní podmienok a zvyšovaní odbornej úrovne v rezorte školstva. Komora spoluvytvára podmienky na zlepšenie školského prostredia detí a mládeže Slovenskej republiky. Chráni a rozvíja slobodný výkon povolania učiteľa, ktorý má zásadný spoločenský význam a je v záujme celej spoločnosti.

Príhovor prezidentky SKU

Človek s veľkým Č a ako bonus pedagóg

Človek s veľkým Č a ako bonus pedagóg V pondelok sa mi konečne podarilo otvoriť a čiastočne prečítať sobotňajšie noviny SME. Dala som si ich ako učiteľ informatiky kúpiť preto, lebo mali obsahovať stránku o možnostiach zrýchlenia počítača. Na moje prekvapenie som tam našla veľa veci oveľa zaujímavejších, ako ten počítač /ku ktorému som sa nakoniec dnes už nedostala/ - a jeden maličký, sotva trojvetový článoček, ktorý je aj podnetom na napísanie tohto môjho blogu.

Okamžite ma zaujala obrovská dvojstránka "Hlúpe deti či hlúpe školy?", kde sa pani riaditeľka NÚCEMu venovala horúcej téme Monitor 9. So záujmom som si prečítala, pohundrala, ale v tomto nechám závery na širokú učiteľskú obec z praxe, ktorá dobre vie, o čom je reč.

So mnou ale ďaleko viac otriasol malinký článok v spodnom rohu stránky Nekrológy. Popri troch "významých" svetových osobnostiach cez celú stránku - sa tu pár vetami spomína človek, ktorého som osobne poznala. Učiteľ, ktorého som aj po mnohých rokoch rada pozdravila na ulici, človek, na ktorého si aj dnes s láskou spomeniem. A čo ma vlastne učil? V podstate v tom naozajstnom školskom zmysle skoro nič - bol "len" vedúci keramického krúžku, ktorý som ako žiačka ZŠ po vyučovaní veľmi rada navštevovala.

Vládla tam úžasná atmosféra tvorivosti, odovzdávania praktických vedomostí s prácou s hlinou, zasväcovanie do tajomstiev glazovania - a pútavé rozprávanie o archeologických vykopávkach. Priznám sa, že istú dobu som dosť vážne uvažovala o budúcej kariére profesionálnej archeologičky, a až teraz si naplno uvedomujem, komu za to vlastne vďačím. Keď som krúžok na prianie mojich rodičov musela prestať navštevovať, musela som sa s pánom učiteľom nútene rozlúčiť. Odvtedy až do dnes, som ho ešte niekoľko krát stretla na ulici v Bratislave a neskôr aj v rôznych kútoch nášho malého Slovenska. Vždy sme sa zastavili, pozdravili, porozprávali. Ja som bola tam, kde ma osud zavial, on vždy pracovne, v mene svojho životného poslania archeológie a záchrany pamiatok na Slovensku. V tom nekrológu v novinách som preto okamžite aj po desiatkach rokov spoznala známu tvár, ktorá napriek tomu, že v úvode mala hrubo zvýraznený text: významný slovenský archeológ, vedúci Katedry archeológie UK v Bratislave, pre mňa naveky zostane "len" -  môj vedúci keramického krúžku - pán  učiteľ Jozef Hoššo.

...a prečo som sa rozhodla o tomto napísať? Pretože v dnešnej dobe, keď postavenie učiteľa je skôr spoločenským výsmechom ako postavením, je povzbudením a hybnou silou vpred, spomenúť si na osobnosti, ktoré nás na túto dráhu nasmerovali a posunuli. Na človeka s veľkým Č, na ktorého spomienka zostáva aj po desiatkach rokov stále živá a osobná. Natíska sa otázka - zostane v žiakoch aj po mne aspoň maličká stopa, ktorá pretrvá, aj keď budú mať vlastné životy ďaleko odo mňa? 

Nie je rozhodujúce, aký "profilový" predmet ich učiteľ učil, ale ako k nemu pristupoval. Sú pedagógovia, ktorí v nás ostanú zapísaní naveky, a tí ostatní, na ktorých v okamihu po skončení vyučovania zabudneme. Veľmi by som chcela patriť do skupiny tých prvých a verím, že tak je to aj s každým z nás tu, na tejto stránke.

Katarína Tošalová

Dátum pridaniaUtorok, 29. Máj, 2012 @15:19
Autoradmin
Kategórie
Nálepky, ,
Komentované0x
Prečítané3 838x
Hodnotenie článku100% (6x)

Podobné články

Súbežné články

Opiner Friends Digg del.icio.us Live Google Technorati Spurl Vybrali.sme.sk Mojelinky.sk Vytlačiť túto stránku Odoslať emailom


Komentáre

Zatiaľ neboli pridané žiadné príspevky!

Vyjadri sa aj ty!

Polia s hviezdičkou sú povinné pre pridanie príspevku.

Vaše meno*


Váš email

Nezobrazuje sa, Gravatar povolený

Váš web


Antispam ochrana*

Text príspevku*

Pre Vás pripravil Mgr. Miroslav Sopko