ucitelka

Slovenská komora učiteľov

logoskuje mimovládna nezisková, nepolitická stavovská a profesijná organizácia pôsobiaca na území SR v zmysle zákona 83/1990 Zb. z. o združovaní občanov.

Komora združuje učiteľov / pedagogický a odborný zamestnanec/a sympatizantov učiteľskej profesie v Slovenskej republike, podporuje ich záujmy a ochraňuje ich stavovskú česť, podieľa sa na utváraní podmienok a zvyšovaní odbornej úrovne v rezorte školstva. Komora spoluvytvára podmienky na zlepšenie školského prostredia detí a mládeže Slovenskej republiky. Chráni a rozvíja slobodný výkon povolania učiteľa, ktorý má zásadný spoločenský význam a je v záujme celej spoločnosti.

Príhovor prezidentky SKU

Správa z rokovania so zástupcami OECD

Správa z rokovania so zástupcami OECD

Vo štvrtok 3. júla 2014 sa na pôde MŠVVaŠ uskutočnilo neformálne stretnutie zástupcov SKU (Mgr. Vladimír Crmoman, RNDr. Soňa Puterková) s predstaviteľmi OECD a EK. Účelom stretnutia bolo primárne zistiť hlavné výzvy v slovenskom školstve, aby sa na ne mohla zamerať hlavná misia, ktorá sa uskutoční v októbri 2014. Cieľom hostí bolo pochopiť, ako sa využívajú zdroje v slovenskom regionálnom školstve.

V úvode sme prezentovali SKU ako jedinú stavovskú organizáciu na Slovensku, ktorá funguje ako organizácia na báze občianskeho združenia, teda jej členovia a funkcionári pracujú v nej dobrovoľne mimo vlastného zamestnania. Zdôraznili sme, že tu chýba profesijná organizácia učiteľov, definovaná zo zákona.

Za kľúčový problém školstva SKU považuje investície do ľudských zdrojov, teda otázky ohodnotenia učiteľa, materiálno-technické vybavenie škôl a personálnu podporu pre  učiteľa (špeciálni pedagógovia, asistenti...).

Ďalším významným problémom je, že chýba koncepcia, tvorcovia školskej politiky doteraz nevytvorili platformu na sústavnú a udržateľnú diskusiu smerujúcu k pomenovávaniu a riešeniu problémov v školstve za účasti všetkých jeho zložiek.

K dôležitým rozhodnutiam v rezorte sa nekonajú okrúhle stoly, rokuje sa len bilaterálne, o dôležitých dokumentoch, zákonoch sa dozvieme, až keď sú už hotové a potom nasledujú naše pripomienky.

Na vytváraní profesijných štandardov sa SKU nepodieľala, o ich tvorbe sme sa dozvedeli pred dvomi dňami (1.7.) na rokovaní s MŠVVaŠ.

Expertov zaujímal náš názor na učebnicovú politiku. Oboznámili sme ich s tým, že problémom je nielen nedostatok nových učebníc, ale aj to, že v súvislosti so zmenami ŠVP sa problém zrejme opäť zopakuje v novom cykle. 

Popísali sme známe výhrady voči fungovaniu europrojektov v školstve, pripomenuli sme, že len malá časť financií skončí priamo v školách.  S konštatovaním (otázkou) zástupcov OECD, či by bolo lepšie, keby peniaze na projekty putovali priamo do škôl a tie by rozhodli o tom, ako s nimi naložia, sa nedalo iné než súhlasiť. Opísali sme stručne jeden konkrétny príklad: http://peniazedoskol.blogspot.sk/2014/04/mrknite-sa-na-to-kam-sa-to-leje-ako.html 

Vyjadrili sme sa ku  kariérnemu rastu učiteľa, opísali sme systém, jeho nedostatky, koreň problému: pre učiteľov je to často jediný spôsob, ako si v súčasnej platovej situácii prilepšiť. Školenia nie sú kreované na základe požiadaviek učiteľov.

V závere vznikla dohoda o zaslaní komplexného stanoviska Slovenskej komory učiteľov k problematike využívania zdrojov v regionálnom školstve v SR.                               .

V októbri nás zástupcovia OECD a EK pozvali na ďalšie stretnutie.

 

 

 Dátum pridaniaPiatok, 04. Júl, 2014 @12:26
Autoradmin
Kategórie
NálepkyŽiadne
Komentované0x
Prečítané2 972x
Hodnotenie článku75% (4x)

Podobné články

Súbežné články

Opiner Friends Digg del.icio.us Live Google Technorati Spurl Vybrali.sme.sk Mojelinky.sk Vytlačiť túto stránku Odoslať emailom


Komentáre

Zatiaľ neboli pridané žiadné príspevky!

Vyjadri sa aj ty!

Polia s hviezdičkou sú povinné pre pridanie príspevku.

Vaše meno*


Váš email

Nezobrazuje sa, Gravatar povolený

Váš web


Antispam ochrana*

Text príspevku*

Pre Vás pripravil Mgr. Miroslav Sopko