ucitelka

Slovenská komora učiteľov

logoskuje mimovládna nezisková, nepolitická stavovská a profesijná organizácia pôsobiaca na území SR v zmysle zákona 83/1990 Zb. z. o združovaní občanov.

Komora združuje učiteľov / pedagogický a odborný zamestnanec/a sympatizantov učiteľskej profesie v Slovenskej republike, podporuje ich záujmy a ochraňuje ich stavovskú česť, podieľa sa na utváraní podmienok a zvyšovaní odbornej úrovne v rezorte školstva. Komora spoluvytvára podmienky na zlepšenie školského prostredia detí a mládeže Slovenskej republiky. Chráni a rozvíja slobodný výkon povolania učiteľa, ktorý má zásadný spoločenský význam a je v záujme celej spoločnosti.

Príhovor prezidentky SKU

Stretnutie s učiteľmi z okresu Brezno

Stretnutie s učiteľmi z okresu Brezno

10. septembra 2010 pani prezidentka SKU  PaedDr. Mária Barancová zavítala na Horehronie. V jeho okresnom meste v Brezne sa stretla, v piatok o piatej večer, s učiteľmi škôl z okresu Brezno. Účasť na stretnutí vzhľadom ku krátkosti  času na jeho prípravu nebola veľká, ale o to srdečnejšia atmosféra na ňom vládla.

Po úvodnom zoznámení  pani prezidentka predstavila Slovenskú komoru učiteľov, jej vznik, ciele, priblížila stanovy a potrebu vytvorenia morálneho kódexu učiteľov. Potom nastala hlavná časť programu - diskusia zúčastnených o problémoch slovenských učiteľov. Profesionálnosť nás často zvádzala k myšlienkam na deti, žiakov, ktorých my učitelia vždy staviame do popredia, zabúdajúc na seba.  Pani prezidentka nás usmerňovala slovami, že len tí čo majú radi sami seba, dokážu mať radi aj iných.  A predmetom  úsilia SKU je predovšetkým učiteľ a jeho zdravie. Táto myšlienka rezonovala celým zvyškom večera.

Hovorilo sa o stále náročnejšej učiteľskej práci, o nízkom morálnom ohodnotení zo strany verejnosti, o učiteľskom plate, o požiadavkách bonusov  pre učiteľov, o počte dní dovolenky vzhľadom k dĺžke prázdnin,  o pracovnej dobe učiteľov, o daňovom zaťažení učiteľov, o narastajúcej agresivite žiakov, spomenuli sme aj  možnosť zavedenia výsluhového  dôchodku pre učiteľov. Ani sme si nevšimli  ako padla na Brezno  tma. Bolo už po 19-stej hodine, keď sme rozchádzali k svojim rodinám. Pani prezidentka každému prítomnému podala ruku a povedala pár milých slov.     

Stretnutie s pani prezidentkou bolo veľmi príjemné a obohacujúce pre každého z nás. Pochopili sme, že konečne máme niekoho koho sme už dávno potrebovali - Slovenskú komoru učiteľov, ktorá  nám pomôže, bude obhajovať naše práva a presadzovať naše požiadavky.  

SKU prichádza v najvyššom čase. Viaceré negatívne faktory súvisiace najmä so zhoršujúcim sa školským prostredím, vysokými nárokmi na učiteľov a prebyrokratizovaná práce učiteľa masívne vplývajú na kvalitu života učiteľa. Široká členská základňa a systémové kroky SKU určite prinesú požadovaný výsledok, aby učitelia mali zodpovedajúce postavenie v spoločnosti a aby sa ich profesia tešila všeobecnej úcte.

PaedDr.  Danka Jarabová

Výkonná riaditeľka SKU pre Banskobystrický kraj

 Dátum pridaniaSobota, 18. September, 2010 @00:07
Autoradmin
Kategórie
Nálepky, ,
Komentované1x
Prečítané4 458x
Hodnotenie článku89% (7x)

Podobné články

Súbežné články

Opiner Friends Digg del.icio.us Live Google Technorati Spurl Vybrali.sme.sk Mojelinky.sk Vytlačiť túto stránku Odoslať emailom


Komentáre

Antek napísal:

Nadpis ja hoden opravy – Stretnutie s učiteľkami…:-P

Vyjadri sa aj ty!

Polia s hviezdičkou sú povinné pre pridanie príspevku.

Vaše meno*


Váš email

Nezobrazuje sa, Gravatar povolený

Váš web


Antispam ochrana*

Text príspevku*

Pre Vás pripravil Mgr. Miroslav Sopko