ucitelka

Slovenská komora učiteľov

logoskuje mimovládna nezisková, nepolitická stavovská a profesijná organizácia pôsobiaca na území SR v zmysle zákona 83/1990 Zb. z. o združovaní občanov.

Komora združuje učiteľov / pedagogický a odborný zamestnanec/a sympatizantov učiteľskej profesie v Slovenskej republike, podporuje ich záujmy a ochraňuje ich stavovskú česť, podieľa sa na utváraní podmienok a zvyšovaní odbornej úrovne v rezorte školstva. Komora spoluvytvára podmienky na zlepšenie školského prostredia detí a mládeže Slovenskej republiky. Chráni a rozvíja slobodný výkon povolania učiteľa, ktorý má zásadný spoločenský význam a je v záujme celej spoločnosti.

Príhovor prezidentky SKU

Stretnutie pani prezidentky s predstaviteľmi lesníckych komôr

Stretnutie pani prezidentky s predstaviteľmi lesníckych komôr

Návšteva pani prezidentky v Brezne pokračovala aj v sobotu 11.9.2010. Pani PaedDr. Marika Barancová prijala pozvanie pána riaditeľa Mestských lesov Brezno, s.r.o Ing. Milana Dolňana, ktorý je zároveň prezidentom Obecných lesov Slovenska a zúčastnila sa pekného podujatia „Rozlúčka s letom". Lesy mesta Brezno, s.r.o boli hlavným organizátorom tohtoročnej, tradičnej akcie, organizovanej na konci leta pre obyvateľov mesta Brezna. Náročná príprava, množstvo účinkujúcich, ktorí sa starali o zábavu pri pódiu na lúke nad nemocnicou, organizátori na stanovištiach v lese, vytvorili pozitívnu atmosféru a obohacujúce prostredie, v ktorom  bol priestor na zábavu i poučenie.

Pani prezidentka spoločne s ďalšími hosťami podujatia - pánom primátorom mesta Brezna Ing. Jaroslavom Demianom a viceprimátorom Bc. Jánom Račákom  absolvovala pod vedením Ing. Milana Dolňana prehliadku jednotlivých stanovíšť.  

Neprekážalo ani nepriaznivé počasie, ktoré sťažovalo prechod lesným terénom. Na stanovištiach sa stretávali hostia s rodičmi a deťmi vo veku škôlkarov i školákov, ktoré boli nadšené možnosťou vidieť živé zvieratá - ovce, kone, dokonca aj diviaky a lesné vtáky - sovu, sokoly.  Zaujímavou atrakciou bolo zlaňovanie, možnosť zhotoviť si búdku pre vtáčiky,  kynológia a sokoliari. Poučné bolo poznávanie lesa, drevín, ukážka ochrany lesa pred škodcami i sadenie jedličky. Výborne osviežil čaj podávaný pri bylinkárni Vlada Libiča, či špekáčiky, ktoré pre všetkých hladných návštevníkov upiekli lesníci.

Krásna myšlienka - spojenie leta, lesa a detí sa podarila. Celá akcia v lese sa niesla v duchu „lesnej pedagogiky". Nezvyčajné, nie veľmi známe slovné spojenie. Slová, ktoré asociujú spojenie lesníka, lesa, pedagóga, teda učiteľa, školy. Lesná pedagogika nie je konkurenciou škole, ale rozširuje a dopĺňa sprostredkovanie vedomostí cez nezabudnuteľné skúsenosti a zážitky v lese. Les sa tak stáva priestorom na získavanie skúseností, deťom je umožnené vnímať les všetkými zmyslami, ponúka zážitkové učenie. Tak sa vlastne naši lesníci stávajú učiteľmi najkrajšieho predmetu „lásky k prírode", stávajú sa pomocníkmi  a spolupracovníkmi učiteľov.

V závere akcie čakal hostí na lúke nad nemocnicou nielen pestrý zábavný program, ale aj chutný guláš z diviaka. Tu sa našiel aj priestor na stretnutie a diskusiu troch predstaviteľov stavovských organizácií - prezidentky Slovenskej komory učiteľov PaedDr. Márie Barancovej, prezidenta Obecných lesov Slovenska Ing. Milana Dolňana a predsedu Slovenskej lesníckej komory Ing. Jaroslava Šuleka. Ich rozhovory boli zaujímavé a konštruktívne. Naznačovali cestu spolupráce všetkých troch predstaviteľov komôr a pomoc a spoluprácu pri zvyšovaní  vážnosti a úcty a učiteľov v spoločnosti.  Vysoko si vážime  záujem lesníkov pomôcť učiteľskej verejnosti a ich ochotu vyzdvihovať význam učiteľov SR pri výchove detí.

Zvlášť ďakujeme všetkým zamestnancom Lesov mesta Brezna, s.r.o, ktorí sa postarali o nezabudnuteľný deň a tešíme sa  na ďalšie stretnutie.

Krásnou spomienkou na návštevu pani prezidentky SKU na Horehroní  je aj jedlička, ktorú v duchu rodiacej sa spolupráce zasadila spoločne s pánom prezidentom Obecných lesov Slovenska v breznianskom lese.  Nech rastie a mocnie spoločne s úctou verejnosti k náročnej  práci učiteľa.

 

PaedDr. Danka Jarabová

Výkonná riaditeľka SKÚ pre Banskobystrický kraj

 

 Dátum pridaniaNedeľa, 19. September, 2010 @11:49
Autoradmin
Kategórie
Nálepky, ,
Komentované1x
Prečítané4 679x
Hodnotenie článku71% (7x)

Podobné články

Súbežné články

Opiner Friends Digg del.icio.us Live Google Technorati Spurl Vybrali.sme.sk Mojelinky.sk Vytlačiť túto stránku Odoslať emailom


Komentáre

sisi napísal:

Nech mi pani autorka clanku odpusti, ale nechapem, aky prinos ma pre nas clanok o takejto akcii. Skor by ma zaujimalo, aku spolupracu s lesnikmi ma pani prezidentka v umysle zapocat a co z nej bude vyplyvat. Aspon matne by ste to mohli objasnit, ked uz je tejto teme venovany pomerne dlhy clanok.

Vyjadri sa aj ty!

Polia s hviezdičkou sú povinné pre pridanie príspevku.

Vaše meno*


Váš email

Nezobrazuje sa, Gravatar povolený

Váš web


Antispam ochrana*

Text príspevku*

Pre Vás pripravil Mgr. Miroslav Sopko