ucitelka

Slovenská komora učiteľov

logoskuje mimovládna nezisková, nepolitická stavovská a profesijná organizácia pôsobiaca na území SR v zmysle zákona 83/1990 Zb. z. o združovaní občanov.

Komora združuje učiteľov / pedagogický a odborný zamestnanec/a sympatizantov učiteľskej profesie v Slovenskej republike, podporuje ich záujmy a ochraňuje ich stavovskú česť, podieľa sa na utváraní podmienok a zvyšovaní odbornej úrovne v rezorte školstva. Komora spoluvytvára podmienky na zlepšenie školského prostredia detí a mládeže Slovenskej republiky. Chráni a rozvíja slobodný výkon povolania učiteľa, ktorý má zásadný spoločenský význam a je v záujme celej spoločnosti.

Príhovor prezidentky SKU

Vláda nereagovala na výzvu dva roky!

Vláda nereagovala na výzvu dva roky!

Dňa 30. januára 2013 podpísalo 13 profesijných a odborných organizácií v školstve Výzvu vláde SR, v ktorej konštatujú, že naše školstvo dlhodobo zápasí s viacerými problémami, osobitne s nedostatočným financovaním a odmeňovaním pedagogických a odborných zamestnancov. Partneri sa vo výzve zhodli, že hlavný zdroj financovania vidia v prerozdelení verejných zdrojov.

Podľa našich vedomostí, vláda na výzvu nikdy oficiálne neodpovedala a ani nepodnikla žiadne z opatrení, ku ktorým ju jednotne vyzývajú organizácie priamo zo školského prostredia, ktoré si azda najlepšie uvedomujú nedostatky nášho školského systému.

SKU je vážne znepokojená, že podiel verejných zdrojov na vzdelávanie stále nedosahuje ani 4% HDP a podľa Národného programu reforiem nebude najbližšie roky narastať. Rovnako sme znepokojení, že tempo zvyšovania platov pedagogických a odborných zamestnancov je nedostatočné a každým rokom v tejto oblasti narastá zaostávanie nielen za priemerom OECD, ale i za krajinami s podobnou minulosťou a štruktúrou ekonomiky ako sú napr. štáty V3. SKU preto navrhuje skokovo sa vyrovnať priemeru v odmeňovaní v susedných krajinách V3 s platnosťou od roku 2016 a do roku 2020 sa vyrovnať priemeru EÚ a OECD. SKU stále tiež nevidí žiaden posun v otázke posilnenia adresnosti a transparentnosti financovania škôl a školských zariadení.

SKU zastáva názor, že Vláda SR by mala viac rešpektovať názory najrelevantnejších profesijných a odborných združení v školstve. Rovnako si myslíme, že vláda doteraz napriek viacerým vyhláseniam, neurobila zo školstva svoju skutočnú prioritu.

Tu je text spoločnej výzvy:https://www.dropbox.com/s/mrx5h1k7rbja2ge/spolo%C4%8Dn%C3%A1%20V%C3%BDzva%20ozpsav-30.%20janu%C3%A1ra%202013.pdf?dl=0

V agentúrnej správe SITA sa nachádza reakcia ministerstva školstva: http://www.netky.sk/clanok/ucitelia-vlada-nereagovala-na-vyzvu-dva-roky  http://agentury.sme.sk/c/7618192/vlada-nereagovala-na-vyzvu-dva-roky-tvrdia-ucitelia.htmlDátum pridaniaSobota, 31. Január, 2015 @20:38
Autoradmin
Kategórie
NálepkyŽiadne
Komentované0x
Prečítané1 989x
Hodnotenie článku100% (1x)

Podobné články

Súbežné články

Opiner Friends Digg del.icio.us Live Google Technorati Spurl Vybrali.sme.sk Mojelinky.sk Vytlačiť túto stránku Odoslať emailom


Komentáre

Zatiaľ neboli pridané žiadné príspevky!

Vyjadri sa aj ty!

Polia s hviezdičkou sú povinné pre pridanie príspevku.

Vaše meno*


Váš email

Nezobrazuje sa, Gravatar povolený

Váš web


Antispam ochrana*

Text príspevku*

Pre Vás pripravil Mgr. Miroslav Sopko