ucitelka

Slovenská komora učiteľov

logoskuje mimovládna nezisková, nepolitická stavovská a profesijná organizácia pôsobiaca na území SR v zmysle zákona 83/1990 Zb. z. o združovaní občanov.

Komora združuje učiteľov / pedagogický a odborný zamestnanec/a sympatizantov učiteľskej profesie v Slovenskej republike, podporuje ich záujmy a ochraňuje ich stavovskú česť, podieľa sa na utváraní podmienok a zvyšovaní odbornej úrovne v rezorte školstva. Komora spoluvytvára podmienky na zlepšenie školského prostredia detí a mládeže Slovenskej republiky. Chráni a rozvíja slobodný výkon povolania učiteľa, ktorý má zásadný spoločenský význam a je v záujme celej spoločnosti.

Príhovor prezidentky SKU

Slovenská komora učiteľov predstavila ministrovi školstva kampaň ZBER STRACHU

Slovenská komora učiteľov predstavila ministrovi školstva kampaň ZBER STRACHU

Správa zo stretnutia s ministrom školstva, ktoré si SKU vyžiadala v rámci kampane ZBER STRACHU:

V pondelok 20. 4. 2015 sa SKU v zastúpení prezidentka M. Barancová, viceprezident V. Crmoman a mediátorka J. Javorková zúčastnili stretnutia s ministrom školstva p. Draxlerom a vedením sekcie regionálneho školstva.

Stretnutie otvorila Mária Barancová a oboznámila p. ministra s dôvodmi, ktoré nás viedli k spusteniu kampane Zber strachu a s cieľmi, ktoré by sme chceli touto kampaňou dosiahnuť. Tiež iniciovala tvorbu etického kódexu učiteľov s celonárodnou pôsobnosťou. Jarmila Javorková oboznámila ministra so súhrnom problémov vyplývajúcich z podnetov, s ktorými sa na nás učitelia, riaditelia aj nepedagogickí pracovníci obrátili v rámci kampane Zber strachu. Vladimír Crmoman poukázal na absenciu inštitútu, ktorý by do dôsledkov kompetentne riešil prípady porušovania zákonov a práv učiteľov, tiež naznačil návrhy riešení. 

P. minister sa zaujímal o predložené problémy, zaujali ho aj niektoré konkrétne informácie zo súhrnu. Spýtal sa, prečo tieto problémy neriešia zamestnanci v spolupráci s odborovými organizáciami v školách. Prisľúbil podporu našej kampane. Ministerstvo sa chce zaoberať spôsobom pomoci a hľadať možnosti našej vzájomnej spolupráce. Informoval nás o príprave zmien, ktoré zabezpečia elimináciu takýchto škodlivých javov v školstve aj o pláne na vytvorenie odboru na MŠ, ktorý by sa zaoberal riešením problémov šikany a nedodržiavaním zákonnosti v školskom prostredí. Zaoberajú sa tiež otázkou vytvorenia inštitútu školského ombudsmana. P. minister prisľúbil SKU podporu aj pri tvorbe etického kódexu učiteľov. Súhrnnú správu z podnetov sme odoslali p. Dupaľovej–Knesighovej, poverenej riadením komunikačného odboru.

Potešilo nás, že zo strany ministra bola vôľa počúvať a uvítali sme jeho ochotu s nami spolupracovať. Veríme, že to bude smerovať ku konkrétnym krokom, ktoré nám učiteľom pomôžu systémovo riešiť problémy šikany a nedodržiavania zákonnosti.  

Doplnenú súhrnnú správu z podnetov z kampane Zber strachu Slovenská komora učiteľov predstaví na 2. konferencii Nových školských odborov o mobbingu a bossingu v slovenskom školstve 4. mája 2015. Dátum pridaniaPiatok, 24. Apríl, 2015 @07:59
Autoradmin
Kategórie
NálepkyŽiadne
Komentované0x
Prečítané2 181x
Hodnotenie článku100% (3x)

Podobné články

Súbežné články

Opiner Friends Digg del.icio.us Live Google Technorati Spurl Vybrali.sme.sk Mojelinky.sk Vytlačiť túto stránku Odoslať emailom


Komentáre

Zatiaľ neboli pridané žiadné príspevky!

Vyjadri sa aj ty!

Polia s hviezdičkou sú povinné pre pridanie príspevku.

Vaše meno*


Váš email

Nezobrazuje sa, Gravatar povolený

Váš web


Antispam ochrana*

Text príspevku*

Pre Vás pripravil Mgr. Miroslav Sopko