ucitelka

Slovenská komora učiteľov

logoskuje mimovládna nezisková, nepolitická stavovská a profesijná organizácia pôsobiaca na území SR v zmysle zákona 83/1990 Zb. z. o združovaní občanov.

Komora združuje učiteľov / pedagogický a odborný zamestnanec/a sympatizantov učiteľskej profesie v Slovenskej republike, podporuje ich záujmy a ochraňuje ich stavovskú česť, podieľa sa na utváraní podmienok a zvyšovaní odbornej úrovne v rezorte školstva. Komora spoluvytvára podmienky na zlepšenie školského prostredia detí a mládeže Slovenskej republiky. Chráni a rozvíja slobodný výkon povolania učiteľa, ktorý má zásadný spoločenský význam a je v záujme celej spoločnosti.

Príhovor prezidentky SKU

Stanovisko SKU k obvineniam pracovníkov Základnej školy svätého Františka z Assisi v Bratislave v súvislosti s tragédiou z 30.1.2015

Stanovisko SKU k obvineniam pracovníkov Základnej školy svätého Františka z Assisi v Bratislave v súvislosti s tragédiou z 30.1.2015

Na základe informácií z médií o obvinení zamestnancov Základnej školy svätého Františka z Assisi v Bratislave v súvislosti s tragickým úmrtím žiaka tejto školy vyjadruje Slovenská komora učiteľov nesmiernu ľútosť nad tragédiou, ktorá natrvalo poznačila rodinu Matúša, ale i všetkých zamestnancov školy.

Chápeme neskutočný smútok rodičov a blízkych. Smútia aj obvinení zamestnanci, ktorí zároveň čelia medializácii a po prípadnom odsúdení im hrozí okrem trestu aj strata zamestnania. Čas sa však nedá vrátiť späť a je ťažké špekulovať, „čo by bolo, keby"... Sme presvedčení, že pedagogickí zamestnanci si plnili svoje úlohy zodpovedne a nemohli predvídať takéto veľké nešťastie. Radosť zo snehu, ktorú chceli dopriať deťom, sa zmenila na veľkú tragédiu nie úmyselným činom či zanedbaním povinností, ale okolnosťami, ktoré môžu prekvapiť každého jedného z nás.

Napriek tomu, že v školách platí množstvo predpisov, žiadne z nich nemôžu nikdy presne popísať situácie, ktoré môžu v škole nastať. Zvlášť, ak svoje zohráva aj nevyspytateľná príroda. V práci sú pedagógovia vystavení nepredvídateľným okolnostiam, ktoré musia riešiť pohotovo, promptne. Nie vždy sa dá odhadnúť sila prírody, a aj tento prípad ukázal, že na základe ľudského pozorovania a úsudku nedokážeme predísť ani takýmto tragédiám.

Učitelia sú každodenne pod veľkým tlakom zo zodpovednosti za žiakov, a keď sa to prejavuje vo vyžadovaní poriadku a disciplíny, sú často kritizovaní rodičmi a verejnosťou, že nedávajú dostatočnú voľnosť a slobodu žiakom. Najbezpečnejším riešením by bolo zostať so žiakmi v škole „s rukami za chrbtom", uvedomujeme si však, že toto nie je cesta pre naše školstvo, a tak musíme každý deň niesť istú mieru rizika.

Pedagogická práca je veľmi náročná práve pre veľkú zodpovednosť za zverené deti, preto kolegom vyjadrujeme týmto vyhlásením našu podporu. Dúfame, že sa budú môcť aj naďalej venovať pedagogickej práci a že čas zahojí aj rany blízkych i pedagógov, ktorých sa tragédia dotýka nielen profesijne, ale i ľudsky a osobne.

 

29. 7. 2015

PaedDr. Mária Barancová, prezidentka SKU

Mgr. Vladimír Crmoman, viceprezident SKU

Mgr. Miroslav Sopko, viceprezident SKU

RNDr. Jana Kontúrová, členka manažmentu SKU

PaedDr. Anna Chlupíková, členka manažmentu SKU

RNDr. Soňa Puterková, členka manažmentu SKU  

PaedDr. Lucia Porubčanská, výkonná riaditeľka SKU

Mgr. Andrea Benková, riaditeľka sekcie MŠ SKU

Eva Kurincová, členka sekcie MŠ SKU

PaedDr. Dagmar Kolevová, výkonná riaditeľka SKU

PaedDr. Jana Brigantová, výkonná riaditeľka SKU

PaedDr. Danka Jarabová, členka manažmentu SKU

Mgr. Mária Peťová, členka manažmentu SKU  

Mgr. Juraj Jonák, člen manažmentu SKU

 

Podporte našich kolegov svojim podpisom i na Changenet.skDátum pridaniaŠtvrtok, 30. Júl, 2015 @06:58
Autoradmin
Kategórie
NálepkyŽiadne
Komentované8x
Prečítané25 080x
Hodnotenie článku89% (10x)

Podobné články

Opiner Friends Digg del.icio.us Live Google Technorati Spurl Vybrali.sme.sk Mojelinky.sk Vytlačiť túto stránku Odoslať emailom


Komentáre

Elena napísal:

Vyjadrujem podporu pedagógom.

darina napísal:

Vyjadrujem podporu pedagógom.

Janka Schreiberová napísal:

Po tragédii býva zvyčajne každý múdry…Zamestnanci školy s tým, čo sa stalo, sa budú musieť naučiť žiť. Určite majú za sebou ťažký polrok. Vyjadrujem im tiež svoju podporu a myslím na nich.

Dana napísal:

Je mi naozaj nesmierne ľúto čo sa stalo. Sama pôsobím ako vychovávateľka na ZŠ v LM a viem že každodenne čelíme rôznym nástrahám. Máme veľkú zodpovednosť za zverené deti a snažíme sa ich nielen vychovávať, vzdelávať, ale aj ochraňovať pred všetkým zlým… Chápem rodičov Matúška, v srdci majú veľkú bolesť, ale na druhej strane chcem morálne podporiť kolegov pedagógov… Myslím si, že vychovávateľka naozaj nemohla predpokladať, že sa stane také nešťastie… žiaľ príroda ukázala svoju moc i za cenu nesmierne veľkej straty ľudského života :-(

Jana Majerčáková napísal:

Veľmi ťažká situácia pre rodinu aj zamestnancov školy. Aj tu vidieť, čo všetko obnáša práca s deťmi, bohužiaľ aj takéto smutné situácie. Podporujem zamestnancov školy.

Zlatica Orinčáková napísal:

Myslím, že zodpovednosť nenesú učiteľky a riaditeľ školy, ale ten kto sa má starať o bezpečné okolie školy. Svoje zohrala aj príroda. Takéto veci nie sú predvídateľné, to by potom boli všetci pedagógovia jasnovidcami a ovplývali by nadprirodzenými schopnosťami, ale my žijeme v realnom slovenskom úbohom školstve, kde ide všetko dolu vodou a zodpovednosť sa kladie na plecia tým, ktorí musia každý deň čeliť nezmyselným zmenám v školstve, svojvôli riaditeľov, rodičom, ktorí sú nie vždy naklonení disciplíne, poriadku a ochote prijať aj kritiku na svoje dieťa a k tomu ohľaduplnosť k tým, ktorí musia zvládať 20 a viac detí naraz a v neposlednom rade neposlušným deťom, ktoré sú vám zverené a ktoré nemajú pred vami najmenší rešpekt a úctu, hoci vydávate zo seba úplne všetko a idete nadoraz.

Valéria Koszoruová napísal:

Ktorému rodičovi čas zahojí rany, keď príde o sedemročného syna? Ja si dobre pamätám, ako prváci boli vonku v pľušti, v zime, v divokom vetre, lebo pani vychovávateľka na Borodáčovej tak rozhodla a všetci postávali pod prístreškom a okolo lietali vetvy zo stromov. Až škandál rodičov na ZRPŠ zabránil takýmto pedagogickým počinom. Ťažký mokrý sneh láme konáre, to pedagógovia na tej škole nevedeli, keď sa deti pod stromami sánkovali? A že strom môže byť znútra hnilý, to vie dokonca aj starosta Rusoviec a dal ich skontrolovať a vypíliť na Gaštanovej aleji napriek nárekom aktivistov. To prekvapí riaditeľku, ktorá má na školskom dvore veľké stromy? Dokelu, umrel malý chlapec, pedagógovia, ktorým bol zverený by mali prijať zodpvednosť a nie sa skrývať za počasie a písať petície.

Ema H napísal:

Napriek vsetkemu si myslim, ze to bola nestastna nahoda, ktoru nemohol nikto predvidat a moze sa to stat aj rodicom, starym rodicom, aupairkam, ze ked su s detmi kdekolvek vonku – zrazu sa nieco uvolni, spadne, zlomi sa (toboz v extremnom pocasi)… a niekedy sa nestane nic. Aj strom sa moze zlomit na 100 sposobov a par sekund, metrov rozhoduje o zivote – smrti… Je mi to nesmierne luto co sa stalo. Ale kvoli jednej tragedii pokracovat a sirit tragedie do dalsich ludskych zivotov  – v tom osobne nevidim zmysel. Ti, ktori sa citia byt akokolvek zodpovedni za nestastie – ak su, tak su uz potrestani vycitkami svedomia za zivot chlapceka, ktory sa uz nevrati. Ale co ak citia, ze robili maximum vramci svojich moznosti, skusenosti a schopnosti? Lebo kde je \„maximum\“? Som matkou 3 deti a viem, ze k 100% sa vzdy len priblizujem… Povedat, ze \„lepsie sa to uz nedalo\“ nemoze nikto z nas, kto sa stara o deti.
Druha vec je, ak prislo k poruseniu vseobecnych nariadeni, alebo ak prislo k preukazatelnej nedbanlivosti… Neviem, ci ano. Na extremy pocasia zrejme nepamataju ani skolske a ine zakony  – lebo v nasich zemepisnych sirkach ide o vynimocny ukaz. Vychovavatelka chcela isto detom urobit radost a vziat ich von aj v snehu – deti miluju sneh… Vsetkym vyjadrujem svoju podporu.

Vyjadri sa aj ty!

Polia s hviezdičkou sú povinné pre pridanie príspevku.

Vaše meno*


Váš email

Nezobrazuje sa, Gravatar povolený

Váš web


Antispam ochrana*

Text príspevku*

Pre Vás pripravil Mgr. Miroslav Sopko