ucitelka

Slovenská komora učiteľov

logoskuje mimovládna nezisková, nepolitická stavovská a profesijná organizácia pôsobiaca na území SR v zmysle zákona 83/1990 Zb. z. o združovaní občanov.

Komora združuje učiteľov / pedagogický a odborný zamestnanec/a sympatizantov učiteľskej profesie v Slovenskej republike, podporuje ich záujmy a ochraňuje ich stavovskú česť, podieľa sa na utváraní podmienok a zvyšovaní odbornej úrovne v rezorte školstva. Komora spoluvytvára podmienky na zlepšenie školského prostredia detí a mládeže Slovenskej republiky. Chráni a rozvíja slobodný výkon povolania učiteľa, ktorý má zásadný spoločenský význam a je v záujme celej spoločnosti.

Príhovor prezidentky SKU

Reakcia SKU na Programové vyhlásenie vlády SR

Reakcia SKU na Programové vyhlásenie vlády SR

Programové vyhlásenie vlády nesplnilo očakávania pedagogickej verejnosti. Napriek tomu, že sa v ňom objavujú formulácie sľubujúce zmeny v školstve v tomto volebnom období, nie sú konkrétne a nepredstavujú skutočný záväzok, ktorého odpočet bude musieť táto vláda predostrieť verejnosti v závere svojho mandátu. Zástupcovia Slovenskej komory učiteľov sa nepodieľali na tvorbe návrhu programového vyhlásenia v oblasti školstva, návrh sme len pripomienkovali a ministerstvu predostreli vlastné požiadavky. Žiaľ, absolútna väčšina z nich sa do definitívnej podoby PVV nedostala. Požiadavky zvýšenia miezd a navýšenia financovania školstva, ktoré považujeme za kľúčové a nevyhnutné návrhy na skvalitnenie školského systému, neboli zapracované v očakávanej miere. SKU sa ako jeden zo signatárov Deklarácie OZPŠaV a partnerských reprezentácií stotožňuje s vyhlásením, ktorým tieto organizácie vyjadrujú zásadnú nespokojnosť s nedostatočným finančným zabezpečením deklarovaných zmien, hlavne dôstojného postavenia zamestnancov v školstve  a vede.

 

SKU vyzýva svojich členov a sympatizantov k tomu, aby podporili protesty a nátlakové akcie, organizované OZPŠaV a Iniciatívou slovenských učiteľov. Len spoločným úsilím dokážeme vyvinúť dostatočný tlak na vládu, ktorá si napriek všetkým signálom neuvedomuje kľúčové príčiny súčasného stavu slovenského školstva. Kvalitné školy a vzdelaná spoločnosť sú základným pilierom jej prosperity a zabraňujú ďalšiemu šíreniu demagógie a intolerancie.Dátum pridaniaPiatok, 15. Apríl, 2016 @12:29
Autoradmin
Kategórie
NálepkyŽiadne
Komentované1x
Prečítané14 029x
Hodnotenie článku94% (8x)

Podobné články

Súbežné články

Opiner Friends Digg del.icio.us Live Google Technorati Spurl Vybrali.sme.sk Mojelinky.sk Vytlačiť túto stránku Odoslať emailom


Komentáre

Ivan Olejár napísal:

VÝSMECH ISU, OZPŠaV i PEDAGÓGOM
14.4.2016 o 11:24
Moja reakcia na Sme.sk na programové vyhlásenie ohľadom platov pedagógov, za ktorou si plne stojím, no som dlhodobo práceneschopný a taK REAGUJEM LEN príspevkami… Iv Olejár-pedagóg
Tak takéto otvorené N A P Ľ U T I E DO T V Á R Í – skutočne všetkým aktívne činným pedagógom SR, s výnimkou parlamentných a vládnych kolaborantov so štátnou mocou v SR z našich radov, si nedovolili -ANI TYRANI KOMUNISTI !!!

Verím, že najväčšiu reformu školstva v dejinách SR, po všerajšku nepodporí skutočne nikto z kolegov – učiteľov regioškolstva! 6%, AJ TO IBA PRIEMERNÉ ZVÝŠENIE PLATOV v školstve – celá priemerka sa môže použiť na nepedagógov a začinajúcich pedagógov – ( a my starší, dostaneme symbolické percento, kolegovia, obrovský pozor!!!!) a ich relatívne slušné zvýšenie miezd, zaplatíme my – starší a najstarší. Neraz už tak totiž bolo, je i bude.! Varúj! Aj vládny návrh s tým počíta, preto tvrdí, že zvýšenie miezd o – v PRIEMERE = 6%. Tieto ťahy školských štátnych úradníkov v čele s ministrom, pán PLAVČAN – rozoštvávajúce a ostro znepriateľujúce rôzne vekové kategórie v tímoch pedagógov škôl a školských zariadení, do dôsledkov a veľmi dobre poznáme!!! Hodíte nám rozlične objemné kosti, my sa o nich poruveme, a vy nás zotročujete, pretože nie sme jednotní a schopní jednotných nátlakových akcií práve proti vám – starým chrenom, ktorí desaťročia presúšate kosti na ministerstve školstva, v inšpekcii, na MPC, vo VUDPaPe a iných organizáciách ministerstva! Vy si – LEN , rafinovane umne a sofistikovane meníte výnosné úradnícke posty (aj v poslednom prípade náhrady Draxlera-Plavčanom! Veď to každý uvažujúci pedagóg vie, (ako na šachovnici pri gardé!). Je zrejmé, že z takto zabetónovaného ministerstva i centrálnych školských inštitúcii môže zavanúť len pach direktív, príkazov, nariadení, metodických pokynov, vyhlášok a smradu zakonzervovaného hnijúceho a rozpadavajúceho sa školského systému. Ešte nám oznámte, že spoluautormi najväčšej reformy – sú znovu – bývalí spolupracovníci ŠtB – profesori Zelina a Turek, či mäkkýš Mikolaj  – a môžete rovno odstúpiť, pán minister. Auguiášov chliev školských úradníkov treba najprv poriadne od podlahy vyčistiť, nie 26 rokov pokútne preskupovať sily ako v šachovej partii. Myslím, školskí úradníci štátnej služby s nami pedagógmi verejnej služby.

Napr. nás pedagógov – už celých 13 rokov platovo diskriminovaných VOČI PRáVE ÚRADNíKOM štátnej správy. ČÍM? Nuž,súčasne už 13 rokov platnými dvomi ROZLIČNÝMI VÝSLUHOVÝMI AUTOMATMI. Úradníci=1% z tarify za každý rok úradníckej praxe do konca služby; Pedagógovia:1% prvých 16 rokov verejnej školskej služby; iba 0,5% v intervale 16–32 rokov praxe a nad 32 rokov praxe paradoxne, namiesto vernostného či definitívy – 0%, slovom NULA PERCENT, pán FICO (radi hovoríte o nulách, ktorou ste voči pedagógom aj vy osobne!!!! a darí sa vám ňou zostať už tretie vládne obdobie, čo je slovenský rekord a primát). To je DISKRIMINÁCIA  – DVOJNÁSOBNÁ – tak v porovnaní s vekovo mladšími kolegami, ako aj so školskými úradníkmi. Taký Čaplovič, ako úradník so 45 ročnou praxou v školstve má mesačne 45% -takmer polovicu zo základu platovej triedy, kým hociktorí z nás učiteľov regioškolstva môže mať desaťkrát lepšie výsledky v edukácii ako starý chren, no dostane v staršom veku, ani nie štvrtinu, presne maximálne 24% zo svojej základnej platovej triedy. Pýtame sa prečo? Veď do roku 2002/2003 sme mali identický automat za výsluhu rokov ako úradníci, vrátane FIca a spol. KTO sa odvážil ho nahradiť diskriminačným a z akých dôvodov? Vysvetlite to, kompetentní úradníci a poslanci NR SR???

Takže najväčšia reforma je už v zárodku ohrozená a dusená starými prístupmi školských úradníkov a neprajných vládnych činiteľov. Dúfam, pán kolaborant Ondek a odborárski bossovia, že sa vám konečne otvoria oči a protestmi i v krajnosti – časovo neobmedzeným štrajkom – ešte v školskom roku 2015/16(!), bez 100 dní pokoja vláde, dosiahneme predvolebné požiadavky z čias ešte druhej Ficovej vlády. Amen

RNDr.PaedDr.ThMgr. Ivan Olejár – slobodný občan, dávno prekuknuvší Fica a jeho politikárčenie v školstve, zvlášť REGIONÁLNOM i jeho početné manipulácie požehnané Kažimírom – majstrom neprajnosti voči pedagógom na Slovensku – číslo jeden!!!!

Vyjadri sa aj ty!

Polia s hviezdičkou sú povinné pre pridanie príspevku.

Vaše meno*


Váš email

Nezobrazuje sa, Gravatar povolený

Váš web


Antispam ochrana*

Text príspevku*

Pre Vás pripravil Mgr. Miroslav Sopko