ucitelka

Slovenská komora učiteľov

logoskuje mimovládna nezisková, nepolitická stavovská a profesijná organizácia pôsobiaca na území SR v zmysle zákona 83/1990 Zb. z. o združovaní občanov.

Komora združuje učiteľov / pedagogický a odborný zamestnanec/a sympatizantov učiteľskej profesie v Slovenskej republike, podporuje ich záujmy a ochraňuje ich stavovskú česť, podieľa sa na utváraní podmienok a zvyšovaní odbornej úrovne v rezorte školstva. Komora spoluvytvára podmienky na zlepšenie školského prostredia detí a mládeže Slovenskej republiky. Chráni a rozvíja slobodný výkon povolania učiteľa, ktorý má zásadný spoločenský význam a je v záujme celej spoločnosti.

Príhovor prezidentky SKU

Podporné stanovisko

Podporné stanovisko

Učitelia sa sťažujú na nadmernú a neúnosnú administratívu vo svojej práci. Trápi ich nejasnosť a neprehľadnosť dokumentácie, nepotrebnosť mnohých údajov, ktoré musia vpisovať do výkazov a tlačív, ich duplicita, rozsiahle hodnotenia žiakov, nutnosť vypracovávať mnohostranové ŠVP, časovotematické plány, plány práce učiteľov, koordinátorov, ŠP, psychológov, samé plány.

 

To, čo malo učiteľom pomôcť sa stáva ich nočnou morou.  To, čo malo byť flexibilnou pomôckou učiteľa, riaditeľa, uľahčiť jeho prácu sa minulo svojmu pôvodnému zámeru.  Prinieslo so sebou povinnosť stráviť hodiny pri pc vo svojom voľnom čase.

V čom je neopodstatnenosť nadmernej administratívy na školách? Ako sa dostaneme na jej únosnú mieru?

Ministerstvo školstva, vedy, výskumu a športu SR spustilo Projekt znižovania administratívnej záťaže učiteľov a riadiacich pracovníkov základných a stredných škôl. Jeho cieľom je znížiť administratívnu záťaž a byrokraciu na školách, ktorá nastala najmä po prijatí nového školského zákona a s ním súvisiace množstvo vyhlášok, smerníc a metodických pokynov vysvetľujúcich tento zákon. Za najväčší problém považuje rezort školstva duplicitu jednotlivých tlačív, ako aj nutnosť posielať materiály nielen v elektronickej, ale aj v tlačenej podobe.

SKU sa stala aktívnym partnerom pre Ministerstvo školstva v projekte znižovania administratívnej záťaže. Naším spoločným cieľom je vytvárať pre učiteľov lepšie podmienky na ich prácu a našou aktívnou účasťou v pracovnej skupine projektu sa snažíme spolupodieľať na zefektívnnení práce učiteľov a znížení byrokratickej záťaže na školách. 
 
 
 
 

   V Bratislave 15.3. 2011                                                                 PaedDr. Mária Barancová

                                                                                                              prezidentka SKUDátum pridaniaStreda, 16. Marec, 2011 @13:06
Autoradmin
Kategórie
Nálepky, ,
Komentované1x
Prečítané4 416x
Hodnotenie článku82% (5x)

Podobné články

Súbežné články

Opiner Friends Digg del.icio.us Live Google Technorati Spurl Vybrali.sme.sk Mojelinky.sk Vytlačiť túto stránku Odoslať emailom


Komentáre

KRK78910 napísal:

Som ja len zvedavy na tie \„vystupy\“…

Vyjadri sa aj ty!

Polia s hviezdičkou sú povinné pre pridanie príspevku.

Vaše meno*


Váš email

Nezobrazuje sa, Gravatar povolený

Váš web


Antispam ochrana*

Text príspevku*

Pre Vás pripravil Mgr. Miroslav Sopko