ucitelka

Slovenská komora učiteľov

logoskuje mimovládna nezisková, nepolitická stavovská a profesijná organizácia pôsobiaca na území SR v zmysle zákona 83/1990 Zb. z. o združovaní občanov.

Komora združuje učiteľov / pedagogický a odborný zamestnanec/a sympatizantov učiteľskej profesie v Slovenskej republike, podporuje ich záujmy a ochraňuje ich stavovskú česť, podieľa sa na utváraní podmienok a zvyšovaní odbornej úrovne v rezorte školstva. Komora spoluvytvára podmienky na zlepšenie školského prostredia detí a mládeže Slovenskej republiky. Chráni a rozvíja slobodný výkon povolania učiteľa, ktorý má zásadný spoločenský význam a je v záujme celej spoločnosti.

Príhovor prezidentky SKU

Čo prinesie zavedenie superhrubej mzdy školám?

Čo prinesie zavedenie superhrubej mzdy školám?

Slovenský daňový a odvodový systém je dlhodobo považovaný za ťažkopádny, deravý a komplikovaný a preto sa mení. Politici a dokonca aj ekonómovia tvrdia, že na Slovensku máme vysoké odvody, ktoré platí zamestnávateľ za zamestnanca. Celkové náklady na pracovníka sú tak až o 35,2 % vyššie ako hrubá mzda na výplatnej páske. Model superhrubej mzdy sa zatiaľ formálne nepoužíval, aj keď sme ho už viac rokov mohli pri pohľade na výplatnú pásku zbadať ako celkovú cenu práce.

Čo nám prinesie zavedie superhrubej mzdy? Absolútne nič! Na účet do banky nám zamestnávateľ nedá o nič viac ani menej ako doteraz. Hlavný cieľ tvorcov novej legislatívy  je príprava na rozsiahlu reformu daní a odvodov v roku 2013. Má sa zjednodušiť poukazovanie platieb odvodov zamestnávateľmi, má sa znížiť počet typov odvodov a majú sa zmeniť aj základy pre ich výpočet. Okrem toho má zavedenie superhrubej mzdy aj psychologický efekt. Zamestnanec si má viac vážiť svoju prácu a plat. Priamo v dohode o mzde a na výplatnej páske uvidí, koľko mesačne aj s odvodmi stojí. Tento pocit ho môže odradiť napríklad žiadať vyšší plat.

Vykazovanie mzdy v  novom šate niektoré médiá nazývajú aj kozmetickým upratovaním na výplatnej páske. Výrazná zmena je ale v tom, že zaplatené odvody po zavedení úprav už nemajú znižovať daňový základ. Doterajšie platenie dane z príjmu vo výške 19 % sa netýka celej hrubej mzdy, ale len daňového základu, čo je oproti plánovaným zmenám výrazný rozdiel.

Avizované zjednotenie vymeriavacích základov pre platenie daní a odvodov sa v školstve dotkne tzv. dohodárov, ktorí si privyrábajú formou dohody o vykonaní práce alebo dohody o pracovnej činnosti. Aj z takýchto príjmov sa od roku 2012 majú začať platiť odvody do Sociálnej poisťovne aj zdravotné poistenie. Výnimkou budú  s veľkou pravdepodobnosťou príjmy dohodárov do výšky 165,96  €/mesačne , z ktorých sa daň aj v súčasnosti vyberá zrážkou 19 %. Pokiaľ školy zamestnávajú na dohody dôchodcov alebo externých učiteľov, treba s tým počítať pri plánovaní na rok 2012. Nová úprava zvýši škole celkové výdavky a zároveň zníži čistý príjem pracovníka na dohodu oproti dnešku asi o 14 %. 

Ak však bude zavedená superhrubá mzda, budú všetky odvody výlučným záväzkom zamestnanca, čím by daňovo-odvodového zaťaženie dohodárov stúplo na viac ako 60 %!  Práca na dohodu šetrí dnes zamestnávateľom náklady, ale bráni vytváranie nových pracovných miest (napr. na skrátený a neorvnomerne rozvrhnutý) pracovný čas, čím ochudobňuje príjmy plynúce do zdravotníctva a sociálneho systému.  Problémom slovenského systému odvodov a daní je neochota štátu vyberať väčšie odvody od vysokopríjmových občanov a snaha vyberať odvody zo všetkých príjmov, bez ohľadu na to či ide o príjem z práce alebo nie.  Výsledkom boli pokusy vyberať odvody z úrokov  alebo prenájmu nehnuteľností. Schvaľovatelia nových zákonov s rozšírením druhov príjmov postihnutých odovodmi nemajú problém, pretože ich samotných sa netýkajú.  Maximálny  zdravotný odvod zamestnanca- manažéra s platom 3000 € je t.č. 86,76 €, zdravotný odvod študenta VŠ bez príjmov pritom predstavuje až 46 € mesačne!  Pokiaľ sa pozrieme na slovenské dane a odvody optikou internetových kalkulačiek, prídeme ešte k väčším prekvapeniam. Slovenský manažér s platom 4000 € dostane v čistom na účet v banke 2964 €, jeho rakúsky kolega s rovnakým platom vo Viedni iba 2371 €. Na dosiahnutie netto príjmu 2964 € by rakúsky daňový platca musel  zarábať v hrubom asi 5100 €.

Náš systém je jednoducho úžasný a atraktívny pre vysokopríjmových občanov a trestá strednú vrstvu obyvateľsta, ktorá popri mzde má aj iný príjem. Dane a odvody občana s priemerným príjmom (769,- €/mesačne)  v percentuálnom vyjadrení nemáme  vôbec vysoké.  Nízka je však slovenská priemerná mzda, pretože 2/3 zamestnancov o priemernom plate môže iba snívať.  Obeťami daňovo - odvodovej reformy sa majú stať všetci občania  s príjami menšími ako sú stropy pre platenie odvodov. Pri zdravotnom poistení je to hranica 2169,09 €, pri starobnom poistení  2978 €. Poberatelia príjmov nad týmito úrovňami sú od zvyšovania odvodov, ktoré  sa dotýkajú väčšiny občanov krajiny,samozrejme oslobodení. Nebude predsa trestať úspešných! Peňazí na podporu privilegovanej skupiny v spoločnosti pravdepodobne máme  tradične na rozdiel od finančných prostriedkov na podporu vzdelania, vedy, výskumu, zdravotníctva aj v období uťahovania opaskov stále dostatok.

 

Ľuboš Pavelka

 

 Dátum pridaniaUtorok, 22. Marec, 2011 @16:30
Autoradmin
Kategórie
Nálepky, , ,
Komentované0x
Prečítané5 206x
Hodnotenie článku78% (5x)

Podobné články

Súbežné články

Opiner Friends Digg del.icio.us Live Google Technorati Spurl Vybrali.sme.sk Mojelinky.sk Vytlačiť túto stránku Odoslať emailom


Komentáre

Zatiaľ neboli pridané žiadné príspevky!

Vyjadri sa aj ty!

Polia s hviezdičkou sú povinné pre pridanie príspevku.

Vaše meno*


Váš email

Nezobrazuje sa, Gravatar povolený

Váš web


Antispam ochrana*

Text príspevku*

Pre Vás pripravil Mgr. Miroslav Sopko